instagram hata veriyor

Instagram hesabınız çalındı mı ? İşte En Kolay 5 İnstagram hesap kurtarma yöntemleri

Instagram hesabınızın kilitlendiğini keşfetmek kadar paniğe neden olan çok az şey vardır. Ve bilmeliyim. 

Bu yılın başlarında, iyi arkadaşımın Instagram hesabı hacklendi. Dolandırıcılar onu kilitledi, şifresini sıfırladı ve takipçileri üzerinde kripto dolandırıcılığı yapmaya başladı. Çözmesi haftalar süren bir kabustu.

Ne yazık ki, Instagram saldırıları 2016’dan bu yana her yıl arttı. Yalnızca geçen yıl, bir milyondan fazla sosyal medya hesabı ele geçirme (ATO) vakası yaşandı – önceki yıla göre neredeyse iki kat daha fazla.

Saldırıya uğramış bir Instagram hesabı, bir sıkıntıdan daha fazlasıdır. Dolandırıcılar hesabınıza erişim elde ederse, kimlik hırsızlığı için kullanmak üzere kişisel bilgilerinizi toplayabilir, sizi taklit edebilir ve çevrimiçi itibarınızı yok edebilir veya arkadaşlarınızı ve ailenizi dolandırabilirler – ve bu, şirketinizin, etkileyici veya işletme hesabı saldırıya uğradı. 

Hesabınıza giriş yapamıyorsanız veya saldırıya uğradığına dair işaretler görüyorsanız, hızlı hareket edin ve aşağıdaki adımları izleyin. 

İşte Instagram Hesabınızın Çalındığını Nasıl Anlarsınız?

Instagram hesabınızın saldırıya uğradığının en bariz işareti, kullanıcı adınızın ve şifrenizin artık çalışmamasıdır. Bu size oluyorsa, bir bilgisayar korsanı hesabınıza erişim sağlamış ve sizi kilitlemiş olabilir. Instagram hesabınızı geri almak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecek. 

Bazen dolandırıcılar hesabınızı ele geçirdiklerini bilmenizi istemezler. Bu durumlarda, başka birinin Instagram hesabınıza erişimi olduğunu gösteren bazı işaretler vardır:

İstemediğiniz bir parola sıfırlama e-postası alırsınız

İstemediğiniz bir şifre sıfırlama e-postası alırsanız, başka biri hesabınıza girmeye çalışıyor demektir. Daha da kötüsü, bu , e-posta hesabınızı ele geçirdikleri ve diğer hesaplarınıza erişmek için kullandıkları  anlamına gelebilir .

Bu e-postaları görmezden gelmeyin. Bunun yerine, tüm hesap şifrelerinizin güncel ve güvenli olduğundan emin olun ve mümkün olan yerlerde Google Authenticator gibi bir kimlik doğrulama uygulamasıyla iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin.✅

Harekete geçin: Instagram hesabınız saldırıya uğradıysa banka hesabınız, e-postanız ve diğer çevrimiçi hesaplarınız da risk altında olabilir. Kimliğinizi dolandırıcılara karşı korumak

İlgili: 

Hesap e-postanız değişti

Instagram’dan e-posta adresinizin değiştirildiğine dair bir e-posta alırsanız hesabınız ele geçirilmiştir. Bu noktada, bir dolandırıcı zaten hesabınıza erişim elde etmiş ve tekrar giriş yapmak için Instagram şifrenizi değiştirmenizi engellemeye çalışıyor.

Değişikliği, Instagram hesabınızla ilişkili orijinal e-posta hesabından reddetmeniz gerekir.

Profesyonel ipucu: E-posta değişiklik mesajının bir kimlik avı dolandırıcılığı olmadığından emin olun . Tüm resmi Instagram e-postaları security@mail.instagram.com adresinden gelmelidir . Farklı bir hesaptan gelen herhangi bir e-posta bir aldatmacadır. 

“Şüpheli oturum açma girişimi” uyarısı alıyorsunuz 

Dolandırıcılar, hesabınıza farklı bir konumdan giriş yapmaya çalışırsa, Instagram bunu şüpheli bir giriş girişimi olarak işaretler. Instagram hesabınızı başka birinin kullanıp kullanmadığını kontrol etmek için Instagram uygulamasında oturum açın, ardından Profil > Ayarlar > Güvenlik > Giriş Etkinliği bölümüne gidin .

1
Başka birinin hesabınıza erişip erişmediğini görmek için Instagram “Giriş Etkinliğinizi” kontrol edin.

Giriş Etkinliğiniz, hesabınıza erişilen son birkaç konumu size gösterecektir. Tanıdık olmayan bir şey görürseniz, “Bu Ben Değildim”e basın, Instagram o cihazdaki hesabınızın oturumunu kapatacaktır.  

Instagram’ı masaüstü bilgisayarınızda kullanıyorsanız, Giriş Etkinliğinizi Profil > Ayarlar > Giriş Etkinliği altından kontrol edebilirsiniz . Dolandırıcılığın İşaretlerini Bildiğini mi Düşünüyorsun?

Arkadaşlarınız ve takipçileriniz sizden garip mesajlar alıyor

Dolandırıcıların Instagram hesabınızı ele geçirdiklerini bilmenizi istememelerinin nedenlerinden biri de arkadaşlarınızı dolandırmak istemeleridir. Instagram bilgisayar korsanları, giriş bilgilerini çalmak veya sahte kripto şemalarına yatırım yapmalarını sağlamak amacıyla sık sık arkadaşlarınıza mesajlar gönderir. 

Arkadaşlarınız size ulaşır ve sizden tuhaf mesajlar aldıklarını söylerlerse, hemen hesap hareketlerinizi kontrol edin.

Hesabınız kendi başına gönderi paylaşıyor ve yorum yapıyor

Gönderiler veya yazdığınızı hatırlamadığınız yorumlar hakkında garip bildirimler görürseniz, hesabınız tehlikeye girmiş demektir. Bir dolandırıcı, büyük olasılıkla daha fazla arkadaşınızı ve takipçinizi dolandırma umuduyla, sizmiş gibi davranan gönderiler ve yorumlar yapıyor. 

Instagram Hesabım Hacklendi! Ne yapmalıyım?

Yukarıdaki uyarı işaretlerinden herhangi birini fark ederseniz paniğe kapılmayın. Hesabınızı kurtarmak, bilgisayar korsanlarından korumak ve verilen zararı azaltmak için atabileceğiniz belirli adımlar vardır. 

Ama önce: Instagram hesabınız saldırıya uğradıysa, dolandırıcılar kişisel bilgilerinizi e-postanız ve çevrimiçi bankacılık da dahil olmak üzere diğer hizmetlerde oturum açmak için kullanabilir. 

Instagram hesabınıza erişimi kaybettiyseniz, şunları yaptığınızdan emin olun:

 1. Tüm hesaplarınızdaki şifreleri güncelleyin . Tüm hesaplarınız için güvenli ve benzersiz parolalar kullanın – özellikle parolaları yeniden kullanma alışkanlığınız varsa. Bilgisayar korsanlarının şifrelerinizi ele geçirmiş olsalar bile hesabınıza girememesi için mümkün olduğunda 2FA’yı etkinleştirin.
 2. Kredi raporunuzu ve banka ekstrelerinizi düzenli olarak kontrol edin. Dolandırıcılar neredeyse her zaman mali hesaplarınızın peşindedir. Banka hesap özetinizdeki veya tanımadığınız hesaplardaki tuhaf masraflar gibi kimlik hırsızlığının uyarı işaretlerini kontrol edin. gibi bir kimlik hırsızlığına karşı koruma hizmeti , kredinizi ve ekstrelerinizi sizin için izleyebilir ve herhangi bir dolandırıcılık belirtisine karşı sizi uyarabilir. 

Şimdi, Instagram hesabınız saldırıya uğradıysa yapmanız gerekenler – ister hala erişiminiz olsun, ister bir bilgisayar korsanı sizi kilitledi. 

Hâlâ erişiminiz olan, saldırıya uğramış bir instagram hesabının güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz?

Hala Instagram hesabınıza erişiminiz varsa, hızlı hareket ederseniz genellikle saldırganınızı temizleyebilirsiniz.

İşte atmanız gereken temel adımlar:

 • Hesap ayarlarınızda listelenen telefon numarasını ve e-posta adresini kontrol edin. Bunlar, parolanızı sıfırlamanıza ve hesabınızı kurtarmanıza olanak tanıyacak kilit giriş noktalarıdır. Parolalarınızı değiştirmeye çalışmadan önce Ayarlar > Hesap > Kişisel bilgiler’e gidin ve bir dolandırıcının e-posta adresinizi veya telefon numaranızı değiştirmediğinden emin olun.
 • Tüm etkin Instagram oturumlarından çıkış yapın. Instagram Giriş Etkinliğinize gidin ve her oturumun yanındaki üç noktayı seçip “Oturumu kapat”ı seçerek tüm etkin oturumları kapatın. Listelenen her oturum açma oturumu için tekrarlayın. Bu, telefonunuzdan, iPad’inizden/tabletinizden ve bilgisayarınızdan Instagram’a tekrar giriş yapmanız gerekeceği anlamına gelir; ancak bu, hesabınızdan bilgisayar korsanlarını yüklemek için ödenmesi gereken küçük bir bedeldir. 
 • Instagram şifrenizi değiştirin. Ardından, Instagram şifrenizi Profil > Ayarlar > Güvenlik > Şifre altında sıfırlamak isteyeceksiniz. En az sekiz karakter uzunluğunda ve harf, rakam ve sembollerden oluşan benzersiz ve güçlü bir parola seçin. 
 • İki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) açın. 2FA, hesabınıza giriş yapmak için şifrenizle birlikte tek kullanımlık özel bir kod gerektiren ek bir güvenlik önlemidir. Bu, bilgisayar korsanları şifrenizi ele geçirseler bile hesabınıza giremeyecekleri anlamına gelir. Daha fazla güvenlik için, SMS yerine 2FA için bir kimlik doğrulama uygulaması kullanın; çünkü dolandırıcılar telefonunuzu hackleyebilir veya çalabilir ve bu ekstra güvenlik önlemini atlayabilir. 
instagram sifremi unuttum telefondan
Profil > Ayarlar > Güvenlik > İki faktörlü kimlik doğrulama altında hesabınızda 2FA’yı etkinleştirin.
 • Hesap Merkezinizi kontrol edin . Bu, Facebook, Instagram ve WhatsApp ile ilişkili tüm hesaplarınızı görmenizi sağlayan bir Facebook ayarıdır. Tanımadığınız bağlı bir hesap veya başka bir şüpheli etkinlik görürseniz kaldırın.
 • Tüm üçüncü taraf uygulamalarını kaldırın . Bilgisayar korsanları, üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla hesabınıza erişmiş olabilir. Ayarlar > Güvenlik > Uygulamalar ve web siteleri altındaki bağlantılı üçüncü taraf uygulamalarına bakın ve tanımadığınız veya kullanmadığınız uygulamaları kaldırın.

Saldırıya uğramış bir instagram hesabına erişim nasıl geri kazanılır?

Bir bilgisayar korsanı sizi Instagram hesabınızdan kilitlediyse, çözülmesi çok daha zor bir sorundur. Ancak yine de erişimi yeniden kazanmanın yolları var. 

Instagram hesabınız kilitlendiyse yapmanız gerekenler:

Instagram’dan gelen bir mesaj için e-postanızı kontrol edin

Bir dolandırıcı (veya herhangi biri) şifrenizi veya e-postanızı değiştirirse Instagram size e-posta gönderecektir. Bu değişiklikleri siz istemediyseniz, e-postadaki “bu değişikliği geri al” seçeneğine tıklayarak eski şifrenize geri dönebilirsiniz. 

security@mail.instagram.com adresinden gönderilen herhangi bir e-postayı arayın . Önemsiz ve spam klasörlerinizi kontrol ettiğinizden emin olun. 

Giriş bağlantısı iste

Oturum açma bağlantısı, hesabın sahibi olduğunuzu doğrulamanıza yardımcı olur. E-postanıza veya telefon numaranıza gönderilen özel bir bağlantıdır. Instagram’dan bir giriş bağlantısını nasıl isteyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Android’de: Instagram’ı açın ve “Giriş yaparken yardım alın”ı seçin ve ardından istemleri izleyin. 
 • iOS’ta: Instagram’ı açın ve “Parolanızı mı unuttunuz?” ve ardından yönergeleri izleyin. 

Hesabınızla ilişkili e-posta değiştiyse, giriş bağlantısını telefonunuza göndermek isteyeceksiniz. Hem e-posta adresiniz hem de telefon numaranız değiştiyse bunun yerine sonraki adımlardan birini uygulamanız gerekir. 

Daha fazla destek veya güvenlik bağlantısı isteyin

Hesabınıza erişiminiz yoksa, Meta’ya (Instagram ve Facebook’un ana şirketi) özel bir destek isteğinde bulunmanız gerekir. 

instagram giris baglantisi gonder
Instagram güvenlik bağlantısı istemek için “Daha fazla yardıma ihtiyacınız var”ı seçin.

Instagram’ın giriş sayfasından nasıl destek talep edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Android’de: 

 • “Giriş yaparken yardım alın”a dokunun.
 • Kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi veya telefon numaranızı girin. 
 • “Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?” seçeneğine dokunun . ve ardından ekrandaki talimatları izleyin. 
 • Tercih ettiğiniz iletişim yöntemini seçin ve ardından “Güvenlik kodu gönder”e dokunun.
 • Kodu almazsanız, “Bu e-postaya veya telefon numarasına erişemiyorum” seçeneğine dokunmanız gerekir.

iOS’ta:

 • “Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?” seçeneğine dokunun .
 • Tercih ettiğiniz iletişim yöntemini seçin ve ardından “Güvenlik kodu gönder”e dokunun.
 • Kodu almazsanız, “Bu e-postaya veya telefon numarasına erişemiyorum” seçeneğine dokunmanız gerekir.

Talebinizi gönderdikten sonra, Instagram’dan atılacak sonraki adımları ayrıntılarıyla anlatan bir e-posta almalısınız. 

Profesyonel ipucu: Giriş bilgilerini almak için güvenli bir e-posta hesabı kullandığınızdan emin olun. E-posta hesabınız saldırıya uğradıysa, dolandırıcılar tüm bu önlemleri atlayabilir ve hesabınıza erişmeye devam edebilir. 

Instagram ile kimliğinizi doğrulayın

Sonunda, söylediğin kişi olduğunu doğrulaman gerekecek. Saldırıya uğramış Instagram hesabınızı geri almak için kimliğinizi doğrulamanın iki yolu vardır. 

 1. Hesabınızda fotoğraflarınız yoksa : Instagram, hesabınıza kaydolurken kullandığınız e-posta adresi, telefon numarası ve cihaz türü (iPhone, iPad, Android vb.) gibi ayrıntıları isteyecektir. 
 2. Hesabınızda sizin fotoğraflarınız varsa: Instagram, gerçek bir insan olduğunuzu doğrulamak için (başınızı farklı açılardan çevirdiğiniz) bir video özçekim göndermenizi isteyecektir. Instagram , videonun yalnızca doğrulama amaçlı olduğunu ve 30 gün içinde sunucularından silineceğini iddia ediyor. 

Ne yazık ki, tüm bu süreç günler, haftalar ve hatta bazen aylar alabilir. Çoğu otomatiktir, yani bir engelle karşılaşırsanız doğrudan Instagram ile iletişime geçemezsiniz. Ancak yine de saldırıya uğramış Instagram hesabınızı kurtarmanın en iyi yolu budur. 

Bu nedenle, zaman alsa bile, bu adımları izlemek, bir bilgisayar korsanının hesabınız üzerinde tam kontrol sahibi olmasına izin vermekten çok daha iyidir. ✅

Harekete geçin: Dolandırıcılar Instagram hesabınıza erişim sağlarsa, çevrimiçi banka hesabınıza girebilirler. Mali durumunuzu izlemek ve dolandırıcılığa karşı sizi uyarmak için bir

kimlik hırsızlığı koruma hizmetini deneyin .

Hackerlar Instagram Hesabınızı Nasıl Hackler (Ve Onları Nasıl Durdurursunuz)

Saldırıya uğrayan Instagram hesabınıza yeniden eriştiğinizde, dolandırıcıların tekrar giremeyeceğinden emin olmak istersiniz. 

Peki, sizi en başta nasıl hacklediler? Dolandırıcıların Instagram hesabınıza erişmelerinin en yaygın yolları şunlardır:

Oturum açma bilgilerinizi çalan kimlik avı saldırıları

Kimlik avı , dolandırıcıların bilinen veya güvenilir bir kuruluşu (veya kişiyi) taklit ederek kurbanları tehlikeli bağlantılara tıklamaya veya kötü amaçlı yazılımla dolu kötü amaçlı ekleri indirmeye ikna ettiği bir saldırı türüdür. 

Hatta dolandırıcılar, Instagram kılığına girip şifrenizi değiştirmenizi isteyen bir e-posta gönderebilir veya doğrulanmak için oturum açın (bu popüler bir dolandırıcılıktır ). Bununla birlikte, web siteleri tamamen sahtedir ve bir hesabı devralmak için giriş bilgilerinizi çalmak üzere kurulmuştur.

Aşağıdakiler gibi yaygın Instagram kimlik avı dolandırıcılıklarına dikkat edin:

 • Bitcoin yatırım “tavsiyesi” ve özel kripto borsaları. 
 • Sahte Instagram “destek” hesapları.
 • Hesabınızın “doğrulanmasına” yardımcı olabileceklerini iddia eden hesaplar. 

İlgili: Şu Anda Olan En Büyük 10 Instagram Dolandırıcılığı →

Veri ihlallerinden sızan şifreleri kullanma 

Veri ihlalleri milyarlarca kullanıcı adı ve şifreyi sızdırdı. Özellikle Instagram, kullanıcılarının şifrelerini sızdır

Instagram gibi bir site saldırıya uğradığında, bu e-postalar ve şifreler , saldırıya uğramış bir Instagram hesabının ortalama fiyatının sadece 45 $ olduğu Dark Web’de satışa çıkar.

Bilgisayar korsanları, hesabınıza girmek için Instagram şifrenize bile ihtiyaç duymaz. İnsanların %65’i şifreleri yeniden kullandığından, bilgisayar korsanları sızdırılmış kullanıcı adı/şifre kombinasyonlarını alacak ve bunları Instagram hesabınız da dahil olmak üzere farklı hesaplarda deneyecektir.

Profesyonel ipucu: Dark Web taraması ile kimlik hırsızlığı koruması için kaydolun . , oturum açma bilgileri, parolalar ve hatta Sosyal Güvenlik numaranız (SSN) dahil olmak üzere kişisel bilgileriniz için Dark Web’i sürekli olarak izler. Hesaplarınızdan herhangi birinin güvenliği ihlal edilirse veya kişisel bilgileriniz sızdırılırsa, dolandırıcıları çok fazla zarar vermeden önce kapatabilmeniz için uyarı alırsınız. 

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi çalan kötü amaçlı yazılım

Spam e-posta veya dolandırıcılık metin mesajındaki bir bağlantıya tıklarsanız, cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaşma olasılığı yüksektir. 

Bu kötü amaçlı yazılım, kişisel verilerinizi çalmaktan parolalar için cihazınızı taramaya ve hatta yazdığınız her kelimeyi gözetlemeye kadar çeşitli yeteneklere sahiptir. Telefonunuz saldırıya uğradıysa, dolandırıcılar Instagram hesabınıza girebilir.

Üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla

Yıllar geçtikçe, birden fazla üçüncü taraf uygulamasını Instagram profilinize veya Facebook hesabınıza bağlamış ve sonra unutmuş olabilirsiniz. Ne yazık ki, her üçüncü taraf uygulaması potansiyel bir risk oluşturmaktadır. Bilgisayar korsanları, güvenliği zayıf olan bir üçüncü taraf uygulamasına saldırırsa, Instagram hesabınıza girebilirler.

İlgili: Telefonunuzun Saldırıya Uğradığını Nasıl Anlarsınız →

Bir Wi-Fi saldırısı yoluyla veya herkese açık cihazlarda

Bilgisayar korsanları, bağlı cihazınızdaki ayrıntılara ve bilgilere erişmelerini sağlayan bir “Ortadaki Adam Saldırısı” (MitM) aracılığıyla Wi- Fi’nizi engelleyebilir. Ayrıca, Instagram hesabınızı ele geçirerek şifrenizi keşfedebilir veya doğrudan hesabınıza erişebilirler. Bir kafede veya havaalanında halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız bu özellikle risklidir.

Ayrıca tanımadığınız cihazlardan Instagram’a giriş yaparken dikkatli olmalısınız. Herkese açık bir bilgisayar veya bir arkadaşınızın telefonunu kullanıyorsanız ve oturumu kapatmayı unutursanız, başka biri hesap ayarlarınızı değiştirebilir ve sizi kilitleyebilir. 

İlgili:  Siber Hijyen Nedir? Çevrimiçi Hesaplarınızı Koruyacak 10 Kolay Alışkanlık →

İşte Instagram Hesabınız Hacklenirse Yapmanız Gerekenler

 • Parolalarınızı güncelleyin ve yükseltin. Eski veya yeniden kullanılmış parolaları değiştirin. Hatırlamak zorunda kalmamak için benzersiz ve karmaşık parolalar oluşturmanıza ve saklamanıza yardımcı olan bir parola yöneticisi kullanmayı düşünün .
 • İki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) açın. Bu, bilgisayar korsanlarının parolanızı bilseler bile hesabınıza erişmesini engellemeye yardımcı olabilir. Herhangi bir oturum açma denemesi, örneğin telefonunuz veya e-postanız aracılığıyla ikinci bir kimlik doğrulama biçimi gerektirecektir. 
 • Giriş bilgilerinizden veya hesap ayrıntılarınızdan asla vazgeçmeyin. Bir yatırım fırsatı, doğrulama alma yöntemi veya teknik destek hakkında bir doğrudan mesaj alırsanız dikkatli olun. Instagram sizden asla giriş bilgilerinizi istemez.
instagram hesabin gecici olarak kilitlendi sorunu
Giriş bilgilerini çalmaya çalışan dolandırıcı bir Instagram hesabı örneği.
 • “Doğrulama dolandırıcılığına” karşı dikkatli olun. Bilgisayar korsanları, hesaplarına erişemeyen arkadaşlarınızdan biri gibi davranacak ve telefonunuza bir 2FA kodu göndermenizi isteyecektir. Ama gerçekte, hesabınızı ele geçirmeye çalışıyorlar. Koşullar ne olursa olsun asla 2FA kodu vermeyin.
 • Şüpheli bağlantılara tıklamayın. Birçok Instagram dolandırıcılığı ve saldırısı, özel veya doğrudan mesajlaşma yoluyla başlar. İyi bir kural, güvenli olduğundan emin olmadıkça asla bir DM bağlantısına tıklamamaktır.
 • Kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlamak için virüsten koruma yazılımı kullanın . Bilgisayar korsanları kötü amaçlı yazılım indirmeniz için sizi kandırırsa, Instagram şifreniz dahil yazdığınız her şeyi gözetleyebilirler.
 • Üçüncü taraf uygulamaları ve diğer hesapları tarayın ve kaldırın. Hesabınıza bağlı üçüncü taraf uygulamaları ve hesapları kaldırmak, hesabınıza erişim noktalarının sayısını sınırlar. 
 • Giriş bilgilerinizi girerken dikkatli olun. Dolandırıcılar, e-posta veya DM üzerinden Instagram yetkililerinin kimliğine bürünerek veya sahte oturum açma sitelerine bağlantı vererek sizi dolandırmaya çalışacak. Yanıt vermeden önce, her e-postanın resmi bir “Instagram.com” e-posta adresinden geldiğinden emin olun.
 • Sizinle DM aracılığıyla iletişim kuran birini arayın veya görüntülü sohbet edin. Birinin ele geçirilmiş bir hesaptan size ulaştığından şüpheleniyorsanız, gerçekten o kişi olup olmadığını görmek için bir görüntülü görüşme başlatın. Metin, WhatsApp veya Telegram gibi diğer iletişim kanalları aracılığıyla da onlara doğrudan ulaşabilirsiniz .
 • Hesap kurtarma hizmetlerine güvenmeyin. Instagram hesabınızın saldırıya uğradığını herkese açık bir şekilde yayınladıysanız, botlar bunu size karşı kullanabilir. Hesabınızı “geri almanıza” yardımcı olacak bir kurtarma hizmeti hakkında sizinle iletişime geçeceklerdir. Kanmayın.

Sonuç olarak: Instagram Dolandırıcılarını Hesabınızdan Uzak Tutun

Instagram hesapları yüksek talep görüyor ve dolandırıcılar artan bir oranda sosyal medya hizmetini hedefliyor. 

Kendinizi korumanız için önerdiğimiz siber güvenlik adımlarının çoğu, yalnızca Instagram hesabınızdan daha fazlasını korumaya yardımcı olabilir. Çevrimiçi hijyen ve temel güvenlik adımlarını uygulamak, verilerinizin güvenliğini sağlamaya ve tehlikeli ve zarar verici saldırıları önlemeye yardımcı olabilir. Risk altında olabileceğinizi düşünüyorsanız,

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CSA Logo